İstanbul Fahri Konsolosluğu

İrlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi, Cuma:  09:00- 16: 30 saatleri arasında arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

İrlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu Adresi

IOSB ESKOOP, San.Sit, A3 Blok No. 172,
Basaksehir, İstanbul

İrlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Tel: +90 212 482 1862
Fax: +90 212 482 2334
Email: jim@megamekanik.com

İrlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi Nedir?

Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ, Yalova  illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve yabancı uyruklu vatandaşlar, vize işlemlerini ve konsolosluk işlemlerini İrlanda İstanbul Başkonsolosluğu'nun görev bölgesinde ikamet eden vize başvuru sahipleri, İrlanda vizesi başvurularını İrlanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş İrlanda Vize Hizmet Merkezleri ve Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler.

Dikkat: İrlanda Konsolosluğuna yapılacak ziyaretlerden önce telefon veya e-posta ile randevu alınmalıdır. İrlanda Konsolosluğu binasına girişte güvenliğe fotoğraflı kimliğin sunulması gerekmektedir. Tüm ziyaretçiler bina güvenlik taramasına uymalıdır. Randevusuz ziyaretçi kabulü  söz konusu değildir. 

İrlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu Görevleri Nedir?

İrlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu, Birleşik Krallık Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında'nin menfaatlerini korumak, geliştirmek ve tanıtımına katkıda bulunmak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilere yönelik konsolosluk himayesi sağlamak.

İrlanda İstanbul Fahri Konsolosluğu özel olarak yetkilendirildiği takdirde, konsolosluk işlemlerini yerine getirmektedir.

İrlanda Ankara Büyükelçiliği tarafından verilen diğer görevleri yerine getirmektir.

İstanbul Fahri Konsolosluğu İrlanda 2023 Tatil Günleri Nedir?

İstanbul Fahri İrlanda Konsolosluğu ve diğer İrlanda Türkiye Temsilciliklerinin, Birleşik Krallık Devleti'nin 2023 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2023 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir.İrlanda vizesi için başvuruda bulunacak veya konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelidirler.

İrlanda Cumhuriyeti Ülke Tatilleri
1 OcakYeni Yıl
17 MartSt. Patrick Günü
07 NisanPaskalya Cuması
9 NisanPaskalya
10 NisanPaskalya pazartesisi
21-23 NisanRamazan Bayramı
1 Mayısİşçi Bayramı
29 Haziran 2 TemmuzKurban Bayramı
25 OcakNoel
26 AralıkAziz Stephen Günü

 

İrlanda İstanbul Konsolosluğu, Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İrlanda Vize müracaatının yapılabilmesi için online Vize Başvuru Formu; İrlanda Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi AVATS üzerinden hesap oluşturularak yanıtlanması gerekmektedir. Açılan sayfadan, online İngilizce Vize Başvuru Formu üzerinde; vize türü seçeneği ve İrlanda seyahat amacının desteklendiği tüm soruların İngilizce yanıtlaması önemlidir. Sistem, formun tam yanıtlanma işlemi bitmeden onay vermemektedir.Tüm bilgilerin girilme işleminin bitmesi durumunda, başvuru sistemden kayıt altına alınmış olmaktadır. ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru başarıyla tamamlanmış olacaktır. 

İrlanda Vize Başvurusu için Randevu Alımı Nasıl Yapılır?

İrlanda Konsolosluğu, İrlanda Vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir. Resmi web sitesine online başvuru sırasında;  portalda yer alan “Book Appointment” bölümüne girerek, sistemden başvuru için uygun olan randevu tarihine yönlendirme yapılmaktadır.

İrlanda Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İrlanda seyahatinin gerekçelerini anlatan; İrlanda Konsolosluğu'na hitaben, resmi bir dil ile, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağını anlatan bir dilekçe sunulmalıdır. Aşağıda sunulan örnekler, ideal bir dilekçenin nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması amacıyla sunulmuştur. Ancak her vize talep dilekçesi, kişiye özel ve seyahat amacına uygun hazırlanmalıdır.  

 

İrlanda Turistk Vize Dilekçe Örneği - Şahıs Adına

…/…/…

To: United Kingdom Consulate General
..........., Turkey

 

From: İsim Soyisim
Adres

Re: Request for a Visitor Tourist Visa to the Ireland

I humbly request the approval of my tourist visa to allow me to visit the Ireland. 

Upon successful approval of my visa, I will travel in your country between the dates of …/…/... & …/…/... .

I will be responsible for all accommodations and expenses during my vacation in the Ireland.  

I am a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties. At the end of my vacation, I will return back home to Turkey within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

 

Yours Truly,

 

İmza
İsim ve soyisim

 


 

İrlanda Turistk Vize Dilekçe Örneği - Şirket Adına

…/…/…

To: United Kingdom Consulate General
.........., Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Tourist Visa to the United Kingdom

 

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, a tourist visa in order to allow him/her to visit the United Kingdom during his/her vacation. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of his visa, Ad Soyad, will be responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United Kingdom. At the end of his/her stay, he/she will return home to Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United Kingdom. Ad Soyad will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

 

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

 

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

 


 

İrlanda Ticari Vize Dilekçe Örneği - Şirket Adına

 

…/…/…

 

To: United Kingdom Consulate General
.........., Turkey

 

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

 

Re: Request for a Business Visa to the United Kingdom

 

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, Business visa in order to allow him/her to visit the United Kingdom during his/her business trip. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of Ad Soyad's visa, our company will be the sponsor and responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United Kingdom. At the end of his/her stay, he/she will return home to our company in Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United Kingdom. He/she will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

 

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

 

İrlanda Konsolosluğu Vize Ücreti Nedir?

İrlanda Konsolosluğu Vize Ücreti, elektronik sistemden e-randevu alımının ardından portal başvuru sahibini güvenli ödeme linkine yönlendirmektedir. Ödemenin kartla tahsilinin sağlanması halinde konfirmasyon bilgisi mail ile adrese ulaşmaktadır. 

 

İrlanda Konsolosluğa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemleri için gerekli evraklarını temin ederek vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir.  İrlanda Konsolosluğu, İrlanda Büyükelçiliği vize başvurularını doğrudan kabul etmemesinden dolayı vize başvuru sahipleri, İrlanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlar (VFS) ya da İrlanda Vize Hizmet Merkezleri aracılığıyla başvurularını gerçekleştirmelidirler.

 

İrlanda Vize Reddi Sebepleri Nedir?

► İrlanda Konsolosluğu'na beyan edilmiş olan Banka hesap dökümü vizenin sonucunu etkileyen en önemli belgedir. Banka hesap dökümünün her sayfası banka yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalanmış olmalıdır. İmzalayan yetkilinin imza sirkülerinin fotokopisi ek evrak olarak sunulmalıdır. İrlanda Konsolosluğu, 3 aylık olması gereken banka hesap dökümünde hesap hareketliliğine dikkat etmektedir. Başvuru sahibi tarafından son anda girilen büyük bir meblağ var ise; vize reddi sebeplerinden biridir. Geçmiş hesap hareketlerinde bu miktarda büyük meblağ giriş çıkışları var ise; son anda girilen para miktarı rahatsız edici olmamaktadır. 6 haneli çok yüklü bir para girişi oldu ise; bu paranın kaynağının mutlaka kanıtlayıcı belgelerin sunulması önemlidir (Örneğin: ev satışı, araba satışı sonucu büyük miktar girişi oldu ise satış sözleşmesinin fotokopileri). Bankada vadesiz hesapta bulunan para miktarının, yapılacak seyahat süresine uygun olması gerekmektedir. Eğer İrlanda seyahatine eşlik eden 1. dereceden akrabalar varsa; sponsorluğunu siz yapıyorsanız bu kişilerin de masraflarını karşılayacak bir miktarın bakiye de görülmesi gerekir.

► İrlanda'ya bir davet üzerine gidilecek olması halinde; davetiyeyi gönderen kişinin İrlanda Göçmenlik Ofisi tarafından aranacağı için iletişim bilgilerinin ve davet edilen kişilerin bilgilerinin davetiyede doğru yazıldığından emin olunmalıdır. 

► Vize başvuru sahibinin işe giriş tarihinin iş geçmişi olmaması ya da çalışıyor olduğu kurumda 1 yılı doldurmamış olması halinde vize reddi alınmaması için vize müracaatının 1 yılın dolması halinde yapılması uygun olacaktır. 

► Online İrlanda Vize Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerin doğru ve tutarlı olmasına ve aynı zamanda sunulan evraklarla birbirini desteklemesine dikkat edilmelidir.

► İrlanda Konsolosluğu tarafından vize başvuru sahibinin geçmişte yaptığı yurtdışı seyahatleri çok önem arz etmektedir. Eski pasaportların mutlaka yeni pasaport ile birlikte Konsolosluğa sunulması vize reddi ihtimalini azaltacaktır. 

► İrlanda Konsolosluğu, yapılan başvurularda sunulan evrakların eksiksiz ve seyahatinin sebeplerini kanıtlayıcı gerekçelerin sunulmasını görmek istemektedir. Konsolosluk eksik evrakla yapılan başvurularda eksik evrağı talep etmeksizin vize reddi kararı verebilmektedir (eksik evrağın önemine göre).

Antalya İrlanda Fahri Konsolosluğu Nerededir?