İrlanda Online Vize Başvuru Formu

İrlanda Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda vize başvuruları kategori ayrımı gözetilerek yapılmalıdır. İrlanda C vize; Turistik/Ziyaret/Ticari amaçlı seyahatler için hazırlanmış vize kategorisidir. En fazla 90 güne kadar verilebilmektedir. İrlanda’da 90 günden fazla (180 güne kadar) kalma gerektiren durumlar için D vize talep edilmelidir. 180 günden uzun kalmak planlanıyorsa İrlanda Oturum İzni başvurusunda bulunulmalıdır. İrlanda vize başvuru formu doldurulurken hangi amaçla ziyaret edileceği, konaklanacak adres, seyahat süresi mutlaka belirtilmelidir.  Aşağıda form doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlara detaylıca yer verdik.

Yakın geçmişte İrlanda vizesi almamış olanların turistik vize başvuruları çoğunlukla tek girişli olarak onaylanmaktadır. Daha önceden 2 kez İrlanda vizesi almışsanız ve vize/ülke güvenlik şartlarına uymuşsanız (örneğin tanınan süreden daha fazla kalmamışsanız, yasadışı olarak çalışmamışsanız) çok girişli İrlanda vizesine başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat çok girişli İrlanda vizeleri sadece kısa süreli seyahatler için başvuru sahibine imtiyaz sağlamaktadır. Çok Girişli C tipi İrlanda vizesi, ikameti yöneten kurallardan başvuru sahibini muaf tutmaz. 90 gün süresince İrlanda’da kaldıktan sonra yeni bir 90 gün için başvuru sahibine ülkeye giriş için izin tanımaz. Bu durumu suistimal eden pasaport sahiplerinin bir sonraki başvuruları reddedilmektedir. Çok girişli İrlanda C vizesinin onaylanması yalnızca Türkiye’deki İrlanda temsilciliklerinin inisiyatifi altında olduğunu hatırlatırız.

İrlanda vize başvurularında, başvuruda bulunmak istediğiniz vize türünde tek girişli ya da çok girişli vize talep edildiği özellikle belirtilmelidir. Çalışmak, eğitim görmek veya aile birleşimi gibi sebeplerle İrlanda’ya seyahat edecekler D vize başvurusunda bulunmalıdır. Bu nedenlerle İrlanda D vize başvurusunda bulunanlar tek girişli D vize talebinde bulunabilir.  Girişim, Ticaret ve Çalışma Bakanlığı tarafından verilen bir yeşil kart sahibiyseniz ya da çalışma iznine sahip bir hemşireyseniz çok girişli İrlanda vizesine başvuruda bulunabilirsiniz.

İrlanda D Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

D vize almış bir kişi ister tek ister çok girişli seyahat için olsun İrlanda’da 90 güden fazla kalmayı planlıyorsa ülkeye girişine müteakip 90 gün içinde Garda Ulusal Göçmenlik Bürosuna (GNIB) kaydını yaptırmalıdır.  Başvuru sahibi GNIB kartı olarak bilinen kayıt sertifikasını aldıktan sonra çok girişli vize için dilerse başvuruda bulunabilir. Aşağıda Online C vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır. D vize başvuruları için İrlanda Konsolosluğundan bilgi alınmalıdır.

İrlanda Online Vize Başvuru Formunu Doldururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İrlanda Online vize başvuru formunu doldururken ihtiyaç duyacağınız dokümantasyon için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz. İrlanda Online İngilizce Vize Başvuru Formu yalnızca İngilizce olarak mevcuttur. İrlanda vize başvuru formu online olarak doldurulmaktadır.

 • İrlanda yeniden giriş vizesine başvuruda bulunanlar online formu değil, yeniden giriş vizesi başvuru formunu doldurmalıdır. 
 • İrlanda Online Başvuru Formunun içinde 13 bölüm vardır. Başvuru sahibi söz konusu bölümlerde seyahat nedenini ve seyahatinin kişisel nedenlerini net bir şekilde belirtmelidir.
 • Turist/Ziyaret/İş/Konferans/Tıbbi Tedavi için İrlanda vize başvurusunda bulunanlar 1-8/12-13. Bölümleri doldurmalıdırlar.
 • İrlanda Eğitim Vizesi için 1-8/11-13. bölümler doldurulmalıdır.
 • Çalıştırma, Araştırma veya Van der Elst Vizesi için 1-9 ve 12-13. Bölümler doldurulmalıdır.
 • Geçiş Vizesi için 1/4/10 ve 12/13. Bölümler doldurulmalıdır.
 • İrlanda vize başvuru formlarında seyahat nedeni listede yer almıyorsa diğer öğesi işaretlenmelidir.
 • Başvuru formunda İrlanda’ya giriş ve İrlanda’dan çıkış tarihleri belirtilmelidir.
 • Aile adı (soyadı), ilk adınız, “kızlık soyadınız” ve doğumdaki adınızı belirtmelisiniz.
 • Doğum tarihlerinizi ve cinsiyetinizi başvuru formunda mutlaka belirtmelisiniz.
 • Pasaportuna sahip olduğunuz vatandaşı olduğunuz ülkedir. Çifte vatandaşlar, seyahat etmek istenilen pasaport üzerinde gösterilen ülkeyi belirtmelidir.
 • Başvuru tarihini uygun bölüme girmelisiniz.
 • Resmi kullanım için (for Official Use Only) bölümüne işaretleme yapmamaya dikkat ediniz. Resmi kullanıcı formuna fotoğrafınızı eklemeyiniz.
 • Biyometrik ölçülere göre hazırladığınız fotoğrafınızın arkasına isminizi yazınız ve başvuru formuna kaybolmayacak şekilde, iliştirerek ekleyiniz.