İrlanda Ankara Büyükelçiliği

İrlanda Ankara Büyükelçiliği

İrlanda Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri Nedir?

İrlanda Büyükelçiliği  Ankara Pazartesi-Cuma 09.00 - 13.00 ve 14.00 - 17.00 arasında hizmet vermektedir.

Ankara İrlanda Büyükelçiliği Adresi Nedir?

Ugur Mumcu Caddesi No.88 MNG Binasi, B Blok Kat 3 Gaziosmanpasa
Ankara 06700 

İrlanda Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?
Tel: +90 312 459 1000/Fax: +90 312 446 8061
Vize Bilgi Servisi: +90 212 373 5802

İrlanda Büyükelçiliği Ankara Görevi Nedir?

► İrlanda Ankara Büyükelçiliği, Birleşik Krallık Devleti'ni bulunduğu ve akredite edildiği Türkiye Cumhuriyeti Devleti ülke sınırları içerisinde temsil etmek ve İrlanda vatandaşlarının ve uyrukluğunu taşıyan tüzel kişilerin hak ve menfaatlerini korumaktır.

► Türkiye Cuhuriyeti Devleti sınırları içinde kurulan ve akredite edilen İrlanda Ankara Büyükelçiliği, hükümetler bazında kuruluşların ikili ilişkiler nezdinde temas ve müzakerelerini yürütmek.

► İrlanda Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık Devletleri arasında dostluk ilişkilerinin kurulmasında; siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, bilimsel ve diğer alanlarda kurulan ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesine çalışmak.

► Türkiye Cumhuriyeti Devleti nezdinde bulundukları  ülkenin gelişmelerini yakından takip etmek, görevleriyle ilgili bilgi ve değerlendirmeleri merkez ve yurtdışı teşkilatındaki ilgili birimlere iletmek.   

► İrlanda'ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmek İrlanda Konsolosluğu’nun görevidir. 

► Türkiye’de yaşayan İrlanda vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri İrlanda Büyükelçilği vasıtasıyla yürütülür.

İrlanda Büyükelçiliğe Ankara Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

İrlanda Ankara Büyükelçiliği, Ankara ilinin Gaziosmanpaşa İlçesinin Uğur Mumcu Caddesi üzerinde yer almaktadır. Kızılay mevkinden hareket eden EGO 114-2  numaralı ULUS-KIZILAY-KIRKKONAKLAR otobüsleri ile G.O.P. semtinde bulunan Ankara İrlanda Büyükelçiliği'ne ulaşım sağlanabilir.

Ankara AŞTİ OTOGAR bölgesinden 107, 391 numaralı otobüsler ile Uğur Mumcu Caddesi'ne ulaşım sağlanmaktadır.

İrlanda Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesi Hangi İlleri Kapsar?

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini İrlanda Ankara Büyükelçiliği’nde yapabilirler. İrlanda Ankara Büyükelçiliği'nin görev bölgesinde ikamet eden vize başvuru sahipleri, İrlanda vizesi başvurularını İrlanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş İrlanda Vize Hizmet Merkezleri ve Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilirler.

İrlanda Büyükelçiliği Ankara 2021 Resmi Tatil Günleri Nedir?

Ankara İrlanda Büyükelçiliği ve diğer İrlanda Türkiye Temsilciliklerinin, Birleşik Krallık Devleti'nin 2021 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2021 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. İrlanda vizesi için başvuruda bulunacak veya konsolosluk işlemleri için müracatta bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelidirler.

1 Ocak

Yeni Yıl

19 Mart

Aziz Patrick Günü

2 Nisan

Paskalya

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

13 – 15 Mayıs

Ramazan Bayramı

20-21-22-23 Temmuz

Kurban Bayramı

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

25 Aralık

Noel

26 Aralık

Aziz Stephen Günü

 

Ankara Büyükelçiliği, Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İrlanda Vize müracaatının yapılabilmesi için online Vize Başvuru Formu; İrlanda Konsolosluğu’na ait resmi web sitesi AVATS üzerinden hesap oluşturularak yanıtlanması gerekmektedir. Açılan sayfadan, online İngilizce Vize Başvuru Formu üzerinde; vize türü seçeneği ve İrlanda seyahat amacının desteklendiği tüm soruların İngilizce yanıtlaması önemlidir. Sistem, formun tam yanıtlanma işlemi bitmeden onay vermemektedir.Tüm bilgilerin girilme işleminin bitmesi durumunda, başvuru sistemden kayıt altına alınmış olmaktadır. ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru başarıyla tamamlanmış olacaktır. 

Dikkat: İrlanda Büyükelçiliğine yapılacak ziyaretlerden önce telefon veya e-posta ile randevu alınmalıdır. Büyükelçilik binasına girişte güvenliğe fotoğraflı kimliğin sunulması gerekmektedir. Tüm ziyaretçiler bina güvenlik taramasına uymalıdır. Randevusuz ziyaretçi kabulü acil yardıma ihtiyacı olan İrlanda vatandaşlarının haricinde söz konusu değildir. 

İrlanda Büyükelçiliği Vize Başvurusu için Randevusu Nasıl Alınır?

İrlanda Konsolosluğu, İrlanda Vizesi için müracaatları randevu ile kabul etmektedir. Resmi web sitesine online başvuru sırasında;  portalda yer alan “Book Appointment” bölümüne girerek, sistemden başvuru için uygun olan randevu tarihine yönlendirme yapılmaktadır.

İrlanda Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İrlanda seyahatinin gerekçelerini anlatan; İrlanda Konsolosluğu'na hitaben, resmi bir dil ile, seyahatin masraflarının nasıl karşılanacağını anlatan bir dilekçe sunulmalıdır. Aşağıda sunulan örnekler, ideal bir dilekçenin nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi sahibi olunması amacıyla sunulmuştur. Ancak her vize talep dilekçesi, kişiye özel ve seyahat amacına uygun hazırlanmalıdır.  

 

İrlanda Turistk Vize Dilekçe Örneği - Şahıs Adına

…/…/…

To: United Kingdom Consulate General
..........., Turkey

 

From: İsim Soyisim
Adres

Re: Request for a Visitor Tourist Visa to the Ireland

I humbly request the approval of my tourist visa to allow me to visit the Ireland. 

Upon successful approval of my visa, I will travel in your country between the dates of …/…/... & …/…/... .

I will be responsible for all accommodations and expenses during my vacation in the Ireland.  

I am a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties. At the end of my vacation, I will return back home to Turkey within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

 

Yours Truly,

 

İmza
İsim ve soyisim

 

İrlanda Turistk Vize Dilekçe Örneği - Şirket Adına

…/…/…

To: United Kingdom Consulate General
.........., Turkey

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

Re: Request for a Tourist Visa to the United Kingdom

 

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, a tourist visa in order to allow him/her to visit the United Kingdom during his/her vacation. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of his visa, Ad Soyad, will be responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United Kingdom. At the end of his/her stay, he/she will return home to Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United Kingdom. Ad Soyad will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

 

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

 

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

 


 

İrlanda Ticari Vize Dilekçe Örneği - Şirket Adına

 

To: United Kingdom Consulate General
.........., Turkey

 

From: Şirket/Yönetici Adı
Adres:

 

Re: Request for a Business Visa to the United Kingdom

 

We humbly request the approval of our employee Ad Soyad, Business visa in order to allow him/her to visit the United Kingdom during his/her business trip. Ad Soyad is a law abiding citizen of Turkey with strong business and personal ties in his/her country.

Upon successful approval of Ad Soyad's visa, our company will be the sponsor and responsible for all his/her accommodations and expenses during his/her holiday in the United Kingdom. At the end of his/her stay, he/she will return home to our company in Turkey.

Ad Soyad will be presenting this letter to you, together with other evidence of his/her ties with our company with an assurance that he will return prior to the expiration of his stay in the United Kingdom. He/she will be back in his/her country within the allowed timeframe for the following reasons:

1. Geri dönüş nedeni
2. Geri dönüş nedeni
3. Geri dönüş nedeni

Your kind consideration to this request will be greatly appreciated.

 

Yours Truly,
Şirket Adı
Şahıs Adı, Ünvan
Adres
Telefon

İrlanda Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

İrlanda Konsolosluğu Vize Ücreti, elektronik sistemden e-randevu alımının ardından portal başvuru sahibini güvenli ödeme linkine yönlendirmektedir. Ödemenin kartla tahsilinin sağlanması halinde konfirmasyon bilgisi mail ile adrese ulaşmaktadır. 

İrlanda Ankara Büyükelçiliği

İrlanda Konsolosluğa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İrlanda'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize işlemleri için gerekli evraklarını temin ederek vize başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir.  İrlanda Konsolosluğu, İrlanda Büyükelçiliği vize başvurularını doğrudan kabul etmemesinden dolayı vize başvuru sahipleri, İrlanda Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurum olan VFS ya da İrlanda vize başvurularını kabul eden acenteler aracılığıyla başvurularını gerçekleştirebilirler.

 

İrlanda Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

► İrlanda Konsolosluğu'na beyan edilmiş olan Banka hesap dökümü vizenin sonucunu etkileyen en önemli belgedir. Banka hesap dökümünün her sayfası banka yetkilisi tarafından kaşeli ve imzalanmış olmalıdır. İmzalayan yetkilinin imza sirkülerinin fotokopisi ek evrak olarak sunulmalıdır. İrlanda Konsolosluğu, 3 aylık olması gereken banka hesap dökümünde hesap hareketliliğine dikkat etmektedir. Başvuru sahibi tarafından son anda girilen büyük bir meblağ var ise; vize reddi sebeplerinden biridir. Geçmiş hesap hareketlerinde bu miktarda büyük meblağ giriş çıkışları var ise; son anda girilen para miktarı rahatsız edici olmamaktadır. 6 haneli çok yüklü bir para girişi oldu ise; bu paranın kaynağının mutlaka kanıtlayıcı belgelerin sunulması önemlidir (Örneğin: ev satışı, araba satışı sonucu büyük miktar girişi oldu ise satış sözleşmesinin fotokopileri). Bankada vadesiz hesapta bulunan para miktarının, yapılacak seyahat süresine uygun olması gerekmektedir. Eğer İrlanda seyahatine eşlik eden 1. dereceden akrabalar varsa; sponsorluğunu siz yapıyorsanız bu kişilerin de masraflarını karşılayacak bir miktarın bakiye de görülmesi gerekir.

► İrlanda'ya bir davet üzerine gidilecek olması halinde; davetiyeyi gönderen kişinin İrlanda Göçmenlik Ofisi tarafından aranacağı için iletişim bilgilerinin ve davet edilen kişilerin bilgilerinin davetiyede doğru yazıldığından emin olunmalıdır. 

► Vize başvuru sahibinin işe giriş tarihinin iş geçmişi olmaması ya da çalışıyor olduğu kurumda 1 yılı doldurmamış olması halinde vize reddi alınmaması için vize müracaatının 1 yılın dolması halinde yapılması uygun olacaktır. 

► Online İrlanda Vize Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgilerin doğru ve tutarlı olmasına ve aynı zamanda sunulan evraklarla birbirini desteklemesine dikkat edilmelidir.

► İrlanda Konsolosluğu tarafından vize başvuru sahibinin geçmişte yaptığı yurtdışı seyahatleri çok önem arz etmektedir. Eski pasaportların mutlaka yeni pasaport ile birlikte Konsolosluğa sunulması vize reddi ihtimalini azaltacaktır. 

► İrlanda Konsolosluğu, yapılan başvurularda sunulan evrakların eksiksiz ve seyahatinin sebeplerini kanıtlayıcı gerekçelerin sunulmasını görmek istemektedir. Konsolosluk eksik evrakla yapılan başvurularda eksik evrağı talep etmeksizin vize reddi kararı verebilmektedir (eksik evrağın önemine göre).

İrlanda Büyükelçiliği Nerededir?

Ankara Büyükelçiliği